Popularne

Artykuł

Wnętrza

Styl eklektyczny – jak zaaranżować dostępną przestrzeń?

Styl eklektyczny – jak zaaranżować dostępną przestrzeń?

Zainteresowanie stylem eklektycznym w ostatnim czasie stale rośnie. Jest to jak najbardziej zrozumiałe, ponieważ dzięki niemu możemy skutecznie zaaranżować dostępną przestrzeń. Styl ten polega na umiejętnym łączeniu elementów, które z pozoru nie za bardzo do siebie pasują. Nie chodzi jednak o to, aby decydować się na pierwsze z brzegu przedmioty i akcesoria, ponieważ w ten sposób możemy doprowadzić w naszym mieszkaniu do nieporządku i bałaganu. Takie prace warto wykonywać pod czujnym okiem doświadczonych projektantów wnętrz, którzy o stylu eklektycznym wiedzą praktycznie wszystko. To łączenie różnych stylów, epok i motywów aranżacyjnych. Cały proces jest jednak dość skomplikowany.

Stworzenie spójnej całości

stylu eklektycznym nie chodzi o to, aby postawić na zbieraninę rzeczy, które do siebie nie pasują. To całkowicie błędne założenie, które może doprowadzić do tego, że nasz dom nie będzie wyglądał zbyt estetycznie i odstraszy naszych gości. Warto wybierać przedmioty, które stworzą spójną całość i nadadzą wnętrzom harmonię oraz odrobinę przytulności. Kluczowe jest nasze zaangażowanie i znalezienie wartościowego architekta wnętrz.

typowy salon w stylu eklektycznym
typowy salon w stylu eklektycznym

Styl eklektyczny nie polega na bazowaniu na przypadkach. Wszystko musi być kilka razy przemyślane i sprawdzone, zanim zdecydujemy się na konkretną aranżację. Przemyślane koncepcje pozwalają nam na unikanie błędów oraz dobieranie właściwych mebli i akcesoriów. Pamiętajmy o tym, aby podczas prac aranżacyjnych zachowywać umiar i proporcje.

Ustalenie stylu głównego oraz kontrastu

Na samym początku podczas prac aranżacyjnych związanych ze stylem eklektycznym skupmy się na ustanowieniu stylu głównego. Baza powinna stanowić około 70 procent całej kompozycji, tak aby uniknąć niepotrzebnego zamieszania. Do głównego stylu będziemy potrzebować oczywiście kontrastu. Pomocna może okazać się rada architekta wnętrz, dlatego poszukajmy dla siebie takiego specjalisty, a następnie zdecydujmy się na wdrożenie jego wskazówek.

Przykładem ciekawego zestawienia mogą być drewniane stoły, neutralne meble z sieciówek, betonowe ściany oraz miękkie kanapy z poduszkami dekoracyjnymi. Takie połączenia sprawdzą się we wszystkich możliwych mieszkaniach, w których chcemy wprowadzić pożądany styl eklektyczny. Kolory powinny być w takich wnętrzach na pierwszym planie, a meble warto pomalować taką samą farbą, np. akrylową, alkidową lub kredową. Łączmy neutralność (np. ściany i meble) z pstrokatością (np. rozmaite dodatki).

Na jakie elementy powinniśmy stawiać?

Zwróćmy uwagę na szereg elementów, które powinny pojawić się w stylu eklektycznym. Oczywiście dużo zależy od naszych indywidualnych preferencji oraz przeglądanych koncepcji i wskazówek ze strony projektantów wnętrz. W takich wnętrzach ważną rolę pełnią:

  • pamiątkowe babcine kredensy z nowoczesnymi meblami kuchennymi,
  • zabytkowe radio połączone z industrialnym lub loftowym wnętrzem,
  • lustra oprawione w wyjątkowe ramy, np. po oknach.
minimalistyczny eklektyzm
minimalistyczny eklektyzm

Jak widać możliwości mamy pod dostatkiem, a jedyne ograniczenie może stanowić nasza wyobraźnia. Urządzenie mieszkania lub domu w takim stylu nie powinno być dla nas zbyt kosztownym przedsięwzięciem. Co istotniejsze nie powinniśmy się bać zestawiać ze sobą różnorodnych materiałów, wzorów i faktur. Porozmawiajmy na ten temat z architektem wnętrz, przekażmy mu swoje odczucia, a następnie zdecydujmy się na finalną aranżację, która spodoba się każdemu domownikowi.

W mieszkaniach aranżowanych na styl eklektyczny sprawdzą się:

  • delikatne materiały z rustykalnymi wzorami,
  • chropowate i gładkie dodatki,
  • szorstkie i miękkie akcesoria.

Paski mogą się łączyć z kratami, a groszki będą się idealnie komponować z kwiatami. Jak widać warto próbować różnych rozwiązań, ponieważ prędzej czy później znajdziemy coś odpowiedniego dla siebie, w czym zakochamy się od pierwszego wejrzenia. Przebywanie w takich wnętrzach odmieni nasze życie, a my sami zadbamy o dużo lepsze samopoczucie.

Styl eklektyczny – kilka słów podsumowania

Popularność stylu eklektycznego w codziennych aranżacjach jest coraz większa. To bardzo ważny styl aranżacyjny, ponieważ pozwala nam na uruchomienie własnej wyobraźni i łączenie ze sobą różnych elementów. Skupmy się na tym, aby połączyć ze sobą różne style, epoki, materiały, faktury i wzory. Jednocześnie nie możemy zapomnieć o ustanowieniu stylu głównego i dopełniającego. Przydatnym wsparciem będzie zaangażowanie architekta wnętrz.

mieszkanie w stylu eklektycznym

Meble znajdujące się w takich mieszkaniach warto malować takimi samymi farbami, chociaż na pierwszym miejscu w tego typu wnętrzach stawiane są kolory. Poszczególne meble i akcesoria nie mogą być przypadkowe, ponieważ wtedy w mieszkaniu zapanuje bałagan i przepych. Nie bójmy się inwestować w materiały delikatne, chropowate, miękkie i gładkie. Postawmy na groszki i kwiaty lub kraty i paski. Nowoczesne meble kuchenne mogą idealnie współgrać ze „starszymi” babcinymi meblami drewnianymi, które będą umieszczone w salonie. Takie aranżacje nie powinny być dla nas zbyt czasochłonne oraz kosztowne.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *