Zainteresowanie stylem eklektycznym w ostatnim czasie stale rośnie. Jest to jak najbardziej zrozumiałe, ponieważ dzięki niemu możemy skutecznie zaaranżować dostępną przestrzeń. Styl ten polega na umiejętnym łączeniu elementów, które z pozoru nie za bardzo do siebie pasują. Nie chodzi jednak o to, aby decydować się na pierwsze z brzegu przedmioty i akcesoria, ponieważ w ten sposób możemy doprowadzić w naszym mieszkaniu do nieporządku i bałaganu. Takie prace warto wykonywać pod czujnym okiem doświadczonych projektantów wnętrz, którzy o stylu eklektycznym wiedzą praktycznie wszystko. To łączenie różnych stylów, epok i motywów aranżacyjnych. Cały proces jest jednak dość skomplikowany.
Spis treści
Stworzenie spójnej całości
W stylu eklektycznym nie chodzi o to, aby postawić na zbieraninę rzeczy, które do siebie nie pasują. To całkowicie błędne założenie, które może doprowadzić do tego, że nasz dom nie będzie wyglądał zbyt estetycznie i odstraszy naszych gości. Warto wybierać przedmioty, które stworzą spójną całość i nadadzą wnętrzom harmonię oraz odrobinę przytulności. Kluczowe jest nasze zaangażowanie i znalezienie wartościowego architekta wnętrz.
Styl eklektyczny nie polega na bazowaniu na przypadkach. Wszystko musi być kilka razy przemyślane i sprawdzone, zanim zdecydujemy się na konkretną aranżację. Przemyślane koncepcje pozwalają nam na unikanie błędów oraz dobieranie właściwych mebli i akcesoriów. Pamiętajmy o tym, aby podczas prac aranżacyjnych zachowywać umiar i proporcje.
Ustalenie stylu głównego oraz kontrastu
Na samym początku podczas prac aranżacyjnych związanych ze stylem eklektycznym skupmy się na ustanowieniu stylu głównego. Baza powinna stanowić około 70 procent całej kompozycji, tak aby uniknąć niepotrzebnego zamieszania. Do głównego stylu będziemy potrzebować oczywiście kontrastu. Pomocna może okazać się rada architekta wnętrz, dlatego poszukajmy dla siebie takiego specjalisty, a następnie zdecydujmy się na wdrożenie jego wskazówek.
Przykładem ciekawego zestawienia mogą być drewniane stoły, neutralne meble z sieciówek, betonowe ściany oraz miękkie kanapy z poduszkami dekoracyjnymi. Takie połączenia sprawdzą się we wszystkich możliwych mieszkaniach, w których chcemy wprowadzić pożądany styl eklektyczny. Kolory powinny być w takich wnętrzach na pierwszym planie, a meble warto pomalować taką samą farbą, np. akrylową, alkidową lub kredową. Łączmy neutralność (np. ściany i meble) z pstrokatością (np. rozmaite dodatki).
Na jakie elementy powinniśmy stawiać?
Zwróćmy uwagę na szereg elementów, które powinny pojawić się w stylu eklektycznym. Oczywiście dużo zależy od naszych indywidualnych preferencji oraz przeglądanych koncepcji i wskazówek ze strony projektantów wnętrz. W takich wnętrzach ważną rolę pełnią:
- pamiątkowe babcine kredensy z nowoczesnymi meblami kuchennymi,
- zabytkowe radio połączone z industrialnym lub loftowym wnętrzem,
- lustra oprawione w wyjątkowe ramy, np. po oknach.
Jak widać możliwości mamy pod dostatkiem, a jedyne ograniczenie może stanowić nasza wyobraźnia. Urządzenie mieszkania lub domu w takim stylu nie powinno być dla nas zbyt kosztownym przedsięwzięciem. Co istotniejsze nie powinniśmy się bać zestawiać ze sobą różnorodnych materiałów, wzorów i faktur. Porozmawiajmy na ten temat z architektem wnętrz, przekażmy mu swoje odczucia, a następnie zdecydujmy się na finalną aranżację, która spodoba się każdemu domownikowi.
W mieszkaniach aranżowanych na styl eklektyczny sprawdzą się:
- delikatne materiały z rustykalnymi wzorami,
- chropowate i gładkie dodatki,
- szorstkie i miękkie akcesoria.
Paski mogą się łączyć z kratami, a groszki będą się idealnie komponować z kwiatami. Jak widać warto próbować różnych rozwiązań, ponieważ prędzej czy później znajdziemy coś odpowiedniego dla siebie, w czym zakochamy się od pierwszego wejrzenia. Przebywanie w takich wnętrzach odmieni nasze życie, a my sami zadbamy o dużo lepsze samopoczucie.
Styl eklektyczny – kilka słów podsumowania
Popularność stylu eklektycznego w codziennych aranżacjach jest coraz większa. To bardzo ważny styl aranżacyjny, ponieważ pozwala nam na uruchomienie własnej wyobraźni i łączenie ze sobą różnych elementów. Skupmy się na tym, aby połączyć ze sobą różne style, epoki, materiały, faktury i wzory. Jednocześnie nie możemy zapomnieć o ustanowieniu stylu głównego i dopełniającego. Przydatnym wsparciem będzie zaangażowanie architekta wnętrz.
Meble znajdujące się w takich mieszkaniach warto malować takimi samymi farbami, chociaż na pierwszym miejscu w tego typu wnętrzach stawiane są kolory. Poszczególne meble i akcesoria nie mogą być przypadkowe, ponieważ wtedy w mieszkaniu zapanuje bałagan i przepych. Nie bójmy się inwestować w materiały delikatne, chropowate, miękkie i gładkie. Postawmy na groszki i kwiaty lub kraty i paski. Nowoczesne meble kuchenne mogą idealnie współgrać ze „starszymi” babcinymi meblami drewnianymi, które będą umieszczone w salonie. Takie aranżacje nie powinny być dla nas zbyt czasochłonne oraz kosztowne.
Podobne artykuły
Dywany – jakie modele warto wybrać?
Szukając idealnego dywanu do swojego wnętrza, wiele osób zastanawia się, jakie wzory i kształty będą najlepiej pasować do ich przestrzeni….
Zastosowanie desek kompozytowych
Deski kompozytowe, w tym produkty marki Ecodeski, zyskują coraz większą popularność dzięki swoim licznym zaletom. Są to nowoczesne, ekologiczne rozwiązania,…
Inteligentna lodówka – jak może Ci pomóc zaoszczędzić energię?
Wydaje się, że inteligentne lodówki od pewnego czasu cieszą się coraz większą popularnością. Nic dziwnego, zaawansowana funkcjonalność ułatwia nam ich użytkowanie, umożliwia…
Rekuperacja a upały. Jakie powinny być ustawienia rekuperatora w upały?
Wysokie temperatury w domu nigdy nie są czymś przyjemnym, wręcz przeciwnie – potrafią być bardzo uciążliwe i męczące. W końcu…
Zasiedzenie nieruchomości: Czym jest i jak można go uniknąć?
Zasiedzenie to szczególny sposób nabycia prawa własności przez długotrwałe posiadanie samoistne rzeczy. Posiadaczem samoistnym jest ten, kto rzeczą faktycznie włada…
Jak urządzić stylowy przedpokój?
Urządzenie stylowego przedpokoju wbrew pozorom nie musi być trudne. Jeśli postawimy na meble funkcjonalne i nowoczesne, z pewnością będziemy cieszyć…
Muuto – nowoczesne podejście do skandynawskiego designu
Skandynawski design od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Marka Muuto wnosi do tego stylu nowoczesne akcenty, które łączą funkcjonalność z…
Posadzki ceramiczne – czy to dobry wybór do biura?
Nie da się zaprzeczyć, że posadzki ceramiczne to jedne z najbardziej uniwersalnych typów podłoża. W domach układa się je przeważnie…
Co warto wiedzieć o urządzaniu garderoby? Garść przydatnych wskazówek
Wyobraź sobie przestrzeń, gdzie wszystko ma swoje miejsce, gdzie poranne przygotowania są szybkie i przyjemne, a każda rzecz jest łatwo…
Wystrój na chłodne dni. Jak wybrać zasłony na zimę?
Gdy temperatura spada, a dni stają się krótsze, naturalnym dążeniem jest stworzenie ciepłej i przytulnej atmosfery w domu. Zasłony pełnią…