Zainteresowanie stylem eklektycznym w ostatnim czasie stale rośnie. Jest to jak najbardziej zrozumiałe, ponieważ dzięki niemu możemy skutecznie zaaranżować dostępną przestrzeń. Styl ten polega na umiejętnym łączeniu elementów, które z pozoru nie za bardzo do siebie pasują. Nie chodzi jednak o to, aby decydować się na pierwsze z brzegu przedmioty i akcesoria, ponieważ w ten sposób możemy doprowadzić w naszym mieszkaniu do nieporządku i bałaganu. Takie prace warto wykonywać pod czujnym okiem doświadczonych projektantów wnętrz, którzy o stylu eklektycznym wiedzą praktycznie wszystko. To łączenie różnych stylów, epok i motywów aranżacyjnych. Cały proces jest jednak dość skomplikowany.
Spis treści
Stworzenie spójnej całości
W stylu eklektycznym nie chodzi o to, aby postawić na zbieraninę rzeczy, które do siebie nie pasują. To całkowicie błędne założenie, które może doprowadzić do tego, że nasz dom nie będzie wyglądał zbyt estetycznie i odstraszy naszych gości. Warto wybierać przedmioty, które stworzą spójną całość i nadadzą wnętrzom harmonię oraz odrobinę przytulności. Kluczowe jest nasze zaangażowanie i znalezienie wartościowego architekta wnętrz.

Styl eklektyczny nie polega na bazowaniu na przypadkach. Wszystko musi być kilka razy przemyślane i sprawdzone, zanim zdecydujemy się na konkretną aranżację. Przemyślane koncepcje pozwalają nam na unikanie błędów oraz dobieranie właściwych mebli i akcesoriów. Pamiętajmy o tym, aby podczas prac aranżacyjnych zachowywać umiar i proporcje.
Ustalenie stylu głównego oraz kontrastu
Na samym początku podczas prac aranżacyjnych związanych ze stylem eklektycznym skupmy się na ustanowieniu stylu głównego. Baza powinna stanowić około 70 procent całej kompozycji, tak aby uniknąć niepotrzebnego zamieszania. Do głównego stylu będziemy potrzebować oczywiście kontrastu. Pomocna może okazać się rada architekta wnętrz, dlatego poszukajmy dla siebie takiego specjalisty, a następnie zdecydujmy się na wdrożenie jego wskazówek.
Przykładem ciekawego zestawienia mogą być drewniane stoły, neutralne meble z sieciówek, betonowe ściany oraz miękkie kanapy z poduszkami dekoracyjnymi. Takie połączenia sprawdzą się we wszystkich możliwych mieszkaniach, w których chcemy wprowadzić pożądany styl eklektyczny. Kolory powinny być w takich wnętrzach na pierwszym planie, a meble warto pomalować taką samą farbą, np. akrylową, alkidową lub kredową. Łączmy neutralność (np. ściany i meble) z pstrokatością (np. rozmaite dodatki).
Na jakie elementy powinniśmy stawiać?
Zwróćmy uwagę na szereg elementów, które powinny pojawić się w stylu eklektycznym. Oczywiście dużo zależy od naszych indywidualnych preferencji oraz przeglądanych koncepcji i wskazówek ze strony projektantów wnętrz. W takich wnętrzach ważną rolę pełnią:
- pamiątkowe babcine kredensy z nowoczesnymi meblami kuchennymi,
- zabytkowe radio połączone z industrialnym lub loftowym wnętrzem,
- lustra oprawione w wyjątkowe ramy, np. po oknach.

Jak widać możliwości mamy pod dostatkiem, a jedyne ograniczenie może stanowić nasza wyobraźnia. Urządzenie mieszkania lub domu w takim stylu nie powinno być dla nas zbyt kosztownym przedsięwzięciem. Co istotniejsze nie powinniśmy się bać zestawiać ze sobą różnorodnych materiałów, wzorów i faktur. Porozmawiajmy na ten temat z architektem wnętrz, przekażmy mu swoje odczucia, a następnie zdecydujmy się na finalną aranżację, która spodoba się każdemu domownikowi.
W mieszkaniach aranżowanych na styl eklektyczny sprawdzą się:
- delikatne materiały z rustykalnymi wzorami,
- chropowate i gładkie dodatki,
- szorstkie i miękkie akcesoria.
Paski mogą się łączyć z kratami, a groszki będą się idealnie komponować z kwiatami. Jak widać warto próbować różnych rozwiązań, ponieważ prędzej czy później znajdziemy coś odpowiedniego dla siebie, w czym zakochamy się od pierwszego wejrzenia. Przebywanie w takich wnętrzach odmieni nasze życie, a my sami zadbamy o dużo lepsze samopoczucie.
Styl eklektyczny – kilka słów podsumowania
Popularność stylu eklektycznego w codziennych aranżacjach jest coraz większa. To bardzo ważny styl aranżacyjny, ponieważ pozwala nam na uruchomienie własnej wyobraźni i łączenie ze sobą różnych elementów. Skupmy się na tym, aby połączyć ze sobą różne style, epoki, materiały, faktury i wzory. Jednocześnie nie możemy zapomnieć o ustanowieniu stylu głównego i dopełniającego. Przydatnym wsparciem będzie zaangażowanie architekta wnętrz.
Meble znajdujące się w takich mieszkaniach warto malować takimi samymi farbami, chociaż na pierwszym miejscu w tego typu wnętrzach stawiane są kolory. Poszczególne meble i akcesoria nie mogą być przypadkowe, ponieważ wtedy w mieszkaniu zapanuje bałagan i przepych. Nie bójmy się inwestować w materiały delikatne, chropowate, miękkie i gładkie. Postawmy na groszki i kwiaty lub kraty i paski. Nowoczesne meble kuchenne mogą idealnie współgrać ze „starszymi” babcinymi meblami drewnianymi, które będą umieszczone w salonie. Takie aranżacje nie powinny być dla nas zbyt czasochłonne oraz kosztowne.
Podobne artykuły
Co potrafi nowoczesny termostat? Poznaj inteligentne rozwiązania
Dobrze dobrany termostat zapewni Ci komfortowe warunki w domu i ograniczy do minimum Twój wysiłek związany z obsługą systemu ogrzewania….
Czym jest parownica i dlaczego warto mieć ją w domu?
Parownica to wielofunkcyjne urządzenie pozwalające czyścić – i co ważne również dezynfekować – wiele różnych powierzchni. Takie urządzenie jest stosunkowo…
Przechowywanie w kuchni — wszystko, co musisz o tym wiedzieć!
Funkcjonalne i praktyczne rozplanowanie i zagospodarowanie kuchennej przestrzeni stanowi klucz do zwiększenia jej intuicyjnego i przyjemnego użytkowania. Tylko wtedy, gdy…
Jak zaprojektować pokój dla dziecka?
Przyjście na świat dziecka to ogromne wydarzenie w życiu każdych rodziców. Tuż obok szykowania wprawki, przygotowywania się do powitania najważniejszej…
Wkłady kominkowe – co warto wiedzieć
Jak kupować wkłady kominkowe we Wrocławiu? Jak sprawdzić materiał, moc i sprawność kominka? Zachęcamy Cię do dobrania kominka z rozwiązaniem,…
Sufit podwieszany – najważniejsze informacje w pigułce
Chcesz połączyć przyjemne z pożytecznym i stworzyć funkcjonalne wnętrze o ciekawej aranżacji? Być może rozwiązanie podwieszanego sufitu spełni postawione oczekiwania….
Lampy Eichholtz: 6 pomysłów na oświetlenie salonu w tylu New Design
Salon jest najbardziej reprezentatywną przestrzenią mieszkania i domu. Dlatego warto zadbać o jego odpowiednią oprawę świetlną. W tym artykule znajdziesz…
Gotowe firany do salonu – jak wybrać dobrze?
Salon to najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie w całym domu. To tam przyjmowani są goście. To w pokoju dziennym spędza się czas…
Jak urządzić małą kuchnię w domu? Praktyczne rady
Każdą przestrzeń czy wnętrze domu możemy urządzić tak jak chcemy. Czasami jednak, ambitne aranżacje potrzebują dodatkowej przestrzeni, której nie posiadamy….
Jak urządzić garderobę?
Od dziecka marzyłaś o własnej garderobie? Właśnie remontujesz dom lub mieszkanie i chcesz wreszcie zrealizować to marzenie? Zastanawiasz się, jak…
Najnowsze komentarze
- Anna o Co zamiast foteli sprawdzi się w aranżacjach boho?
- Grzegorz o Wybór najlepszej kołdry – czym się kierować?
- Krzysztof o Blachodachówka czy dachówka – jakie pokrycie dachu wybrać?
- Ogrodnik o Minimalistyczne meble do ogrodu – kiedy się sprawdzają?
- Iwona o Domek na drzewie – jak zabrać się za jego budowę i ile pieniędzy należy przygotować?