Popularne

Artykuł

Wnętrza

Styl vintage – czym się charakteryzuje i jak urządzić mieszkanie w tym stylu?

Styl vintage – czym się charakteryzuje i jak urządzić mieszkanie w tym stylu?

Styl vintage niejednej kobiecie spędza sen z powiek. Czym jest, z czym się wiąże? Jak można go określić? Co go charakteryzuje? I dlaczego tak wiele kobiet pragnie cofnąć się do czasów, kiedy panował, kiedy zbierał swoje żniwo?

Styl vintage – co to?

Vintage to nic innego, jak styl w kulturze i sztuce. Nie jest to konkretny styl, częściej nazywany jest modą – modą na noszenie rzeczy z innej epoki, modą na urządzanie cos w styl z innej epoki. Wszystko, co jest starsze niż 20 lat, co jest stylizowane na tak dalekie czasy, powinno być w miarę wytrzymałe, wysokiej jakości – to właśnie można nazwać stylem vintage. Obecnie najczęściej określa się tym mianem produkty, które ściśle nawiązują do poprzednich epok. W stylu vintage nie obędzie się bez awangardowych, nieco szokujących zestawień zarówno w modzie, jak i w urządzaniu mieszkania.

Tak naprawdę styl ten wpasowuje się w każde trendy w modzie. Vintage to styl nieprzemijalny. Chodzi tutaj głównie o zastosowane rozwiązania zarówno w przypadku ubrań, jak i mebli. Produkty tworzone są z różnych połączeń materiałowych, takich jak płótno, skóry naturalne i wiele więcej. Nie ulega wątpliwości, że ten właśnie styl jest prawdziwie piękny, nietuzinkowy i nieszablonowy. Cechą charakterystyczną, jaką można zaobserwować w tym przypadku jest łączenie ścisłych przeciwieństw. Styl ten funkcjonuje również w muzyce, czego doskonałym przykładem są Maja Kleszcz czy incarNations.

Ubrania vintage – co ubrać, by wyglądać jak kobiet sprzed lat?

Jeśli nie wiesz, czego szukasz, z pewnością szukasz ubrań w stylu vintage. Wspaniałe plecaki z trwałych, wytrzymałych materiałów oraz wyposażone w ciekawy, praktyczny sposób zamykania. Nietuzinkowe kurtki, w których dekolt odsłania co nieco. Każdy wzór, każdy kolor, który choć trochą pasuje do stylów, jakie królowały kilkadziesiąt lat temu, można nazwać vintage.

Dom w styl vintage – czego nie może zabraknąć?

Styl vintage we wnętrzu to fantastyczna opcja dla osób, które wciąż poszukują siebie, chcą doskonale podkreślić swoje otoczenie. Zazwyczaj decydują się na niego osoby, które jednocześnie chcą żyć nowocześnie, ale gdzieś w głębi duszy zależy im na tym, by wnętrza, które zajmują, z których na co dzień korzystają, miały swoistą duszę. Osoby, które chętnie korzystają ze stylu vintage, bardzo często zestawiają ze sobą dekoracje bądź meble z lat 50. czy 60. Cała zabawa, cała radość płynąca z tego stylu polega na tym, iż możemy samodzielnie, bez jakiejkolwiek presji łączyć ze sobą meble, dodatki i inne rzeczy, jakie muszą znaleźć się w naszym mieszkaniu.

Słowo vintage, jak to zostało na początku objaśnione, nie odnosi się do żadnego konkretnego okresu w czasie. Nie odnosi się też do żadnego wieku, ani też do żadnego przedmiotu. Można nim nazwać dodatki, meble, dekoracje, a także ubrania, których stylistyka sięga ponad 20-25 lat wstecz.

Dlaczego warto postawić na styl vintage?

Tak szeroko zauważane i komentowane powroty do stylu vintage powodowane mogą być typową tęsknotą oraz nostalgią, jaka pojawia się w temacie urządzania domu, mieszkania czy jeszcze innych wnętrz. Niezależnie od nastawienia, od powodów, wiele osób chętnie sięga akurat po ten styl, dzięki czemu całość prezentuje się niebywale i zachwycająco.

Jak powinny wyglądać meble w tym stylu?

Meble w stylu określanym jako vintage nie muszą wyglądać jakoś szczególnie. Wystarczy, że będą sobą reprezentować dawny styl. Wiadomym jest, że styl vintage przywoływać będzie dawne lata, a meblem w tym stylu można nazwać jakiś przedmiot, który pochodzi np. z lat 90.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *