Popularne

Artykuł

Wnętrza

Wnętrze pełne ciepła – jak urządzić kuchnie w stylu rustykalnym?

Wnętrze pełne ciepła – jak urządzić kuchnie w stylu rustykalnym?

Kuchnia to niejednokrotnie centrum i serce całego mieszkania. To właśnie w tym miejscu odbywają się rodzinne oraz towarzyskie spotkania. Z tego powodu warto zadbać o odpowiednią aranżację wnętrza. Dowiedz się jak urządzić kuchnie w stylu rustykalnym.

Jak urządzić kuchnie w stylu rustykalnym?

Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w mieszkaniu. Służy nie tylko do codziennego gotowania, ale jest niejednokrotnie przytulnym miejscem spotkań zarówno rodziny, jak i znajomych. Dlatego urządzeniu wnętrza kuchni warto poświęcić szczególną uwagę, tak, aby było nie tylko funkcjonalne, ale także klimatyczne.

Kuchnia w stylu rustykalnym przywodzi na myśl atmosferę wiejskiej chaty, w której wiele osób spędzało z najbliższymi wakacje w dzieciństwie. Pełne ciepła i światła pomieszczenia to doskonała alternatywa dla nowoczesnych wnętrz. To miejsce wypełnione drewnem, naturalnymi materiałami, z dodatkiem surowej, odkrytej cegły. Klimat podkreślą postarzane meble. Zdecydować można się także na kupno prawdziwych antyków, które można samodzielnie odnowić. Dobrym pomysłem będzie na przykład zastąpienie klasycznych szafek stylowym kredensem.

Najczęściej wnętrza w stylu rustykalnym urządzane są drewnianymi meblami, które dodają aranżacji eleganckiego charakteru. Naturalne materiały tworzą również ciepłą oraz przyjemną atmosferę, która zachęca do spędzania we wnętrzu czasu. Co więcej, drewniane meble odznaczają się również niezwykłą trwałością. W dużych pomieszczeniach centrum stanowić może duży drewniany stół, dzięki któremu kuchnia będzie niezwykle funkcjonalna.
Jednak kosztowne meble z drewna, nie są jedynym wyjściem. Dobrym wyborem, zapewniającym wnętrzu odpowiedni klimat, są także modele pokryte fornirem, czyli cienką warstwą drewna. Ciekawym rozwiązaniem jest również łączenie postarzałych modeli z nowym blatem lub półkami.

Na ścianach oraz podłodze sprawdzą się natomiast kafle w kolorze kamienia lub kolorach ziemi. Zdecydować można się również na klasyczną białą farbę. W każdym przypadku urządzanie kuchni w stylu rustykalnym pozwala na dużą dowolność i kreatywność, dzięki czemu wnętrze odznaczać będzie się indywidualnością.

kuchnie rustykalne

Akcesoria do kuchni rustykalnej

Wnętrze w stylu rustykalnym dopełnią odpowiednie akcesoria, które dodadzą również wnętrzu indywidualny klimat. Dobrze sprawdzą się żeliwne lub miedziane garnki, gliniane naczynia, drewniane szpatułki i elementy wykonane z wikliny. Kuchnia rustykalna to również dobre miejsce na rodzinne pamiątki. Sielską atmosferę podkreśli np. malowana porcelana po mamie lub babci.

Urządzając kuchnie rustykalne, warto inspirować się kulturami krajów z różnych stron świata. Myśl o brytyjskim, włoskim, skandynawskim, a także polskim folklorze pomoże stworzyć oryginalne wnętrze. Dobrym dodatkiem mogą być np. serwetki i obrusy z łowickim wzorem oraz firanki lub zazdrostki z koronki. Dodatkowo w rustykalnej kuchni dobrze prezentują się akcesoria wykonane z drewna i mosiądzu. Ponadto w rustykalnej kuchni dobrze sprawdzą się także rośliny, np. zioła, które wypełnią wnętrze przyjemnym zapachem.

Kuchnia rustykalna – jaki sprzęt wybrać?

Nowoczesne meble, które cieszą się obecnie dużą popularnością, mogą zepsuć romantyczny klimat rustykalnej kuchni. Z tego powodu kuchenka, zmywarka, ekspres czy lodówka powinny być dopasowane do reszty wnętrza, a przy tym zapewniać pełną funkcjonalność. W takim przypadku dobrze sprawdzą się urządzenia w stylu retro.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *